Przejdź do treści

BITWA MIECHOWSKA

Niespełnione nadziej, utracone szanse. Bitwa Miechowska na tle Powstania Styczniowego 1863 r.

ZGŁĘBIAMY TEMAT

BitwA MiechowskA

Upamiętniając 160. rocznicę Powstania Styczniowego 1863 r. Fundacja Stawiamy na Rozwój przygotowała wystawę plenerową oraz wydała folder opisujący wydarzenia, które przybliżają okoliczności, przebieg i skutki Bitwy Miechowskiej. W dalszej części artykułu znajdą Państwo folder w wersji elektronicznej.

“Niespełnione nadzieje, utracone szanse. Bitwa miechowska na tle powstania styczniowego 1863 r.” – taki tytuł nosiła wystawa plenerowa. Sam tytuł już wiele mówi o nastrojach i konsekwencjach bitwy.

Każda rocznica Bitwy Miechowskiej – jest dobrym momentem, by starsi mogli sobie przypomnieć a młodsi dowiedzieć się jak Polacy bardzo pragnęli wolności w czasach, gdy państwa polskiego nie było na mapie Europy i Świata. Powstanie styczniowe 1863 – 1864 roku było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym w dziejach narodu polskiego. W trakcie tego powstania Polacy stoczyli przeszło 1200 bitew i potyczek z Rosjanami. Jedną z najbardziej krwawych, niefortunnych i nieprzemyślanych operacji powstańczych była bitwa stoczona przez powstańców z oddziałami rosyjskimi na ulicach Miechowa w dniu 17 lutego 1863 r.

Wystawa „Niespełnione nadzieje, utracone szanse. Bitwa Miechowska na tle Powstania Styczniowego 1863 r.” swoją premierę miała 17 lutego 2023 r w 160. rocznicę Bitwy Miechowskiej. Była jednym z głównych elementów obchodów tego wydarzenia, jakie na tę okoliczność przygotowała Fundacja „Stawiamy na Rozwój”.

Początkowo wystawa gościła w Muzeum Ziemi Miechowskiej, a następnie stanęła na korytarzach Szkoły Podstawowej nr 2 w Miechowie. Kolejnym miejscem, do którego zawitała, było Centrum Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i Ich Rodzin w Strzeżowie Drugim. Na końcu swojej wędrówki wystawa plenerowa na ponad dwa miesiące stanęła na miechowskim rynku, aby przybliżyć tematykę wybuchu, przebieg i skutki bitwy, która toczyła się na ulicach Miechowa.

Więcej na temat projektu znajdziesz tutaj