Przejdź do treści

Wystawa i Prelekcje

Niespełnione nadziej, utracone szanse. Bitwa Miechowska na tle Powstania Styczniowego 1863 r.

projekty

160 rocznica Bitwy Miechowskiej

Fundacja Stawiamy na Rozwój upamiętniając 160. rocznicę Powstania Styczniowego 1863 r. serdecznie zaprasza na wystawę “Niespełnione nadzieje, utracone szanse. Bitwa miechowska na tle powstania styczniowego 1863 r.”

160. rocznica Powstania Styczniowego i Bitwy Miechowskiej – jak każda okrągła rocznica jest dobrym momentem, by starsi mogli sobie przypomnieć a młodsi dowiedzieć się jak Polacy bardzo pragnęli wolności w czasach, gdy państwa polskiego nie było na mapie Europy i Świata. Powstanie styczniowe 1863 – 1864 roku było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym w dziejach narodu polskiego. W trakcie tego powstania Polacy stoczyli przeszło 1200 bitew i potyczek z Rosjanami. Jedną z najbardziej krwawych, niefortunnych i nieprzemyślanych operacji powstańczych była bitwa stoczona przez powstańców z oddziałami rosyjskimi na ulicach Miechowa w dniu 17 lutego 1863 r.

Wystawa „Niespełnione nadzieje, utracone szanse. Bitwa Miechowska na tle Powstania Styczniowego 1863 r.” swoją premierę miała 17 lutego 2023 r w 160. rocznicę Bitwy Miechowskiej. Była jednym z głównych elementów obchodów tego wydarzenia, jakie na tę okoliczność przygotowała Fundacja „Stawiamy na Rozwój”.

Początkowo wystawa gościła w Muzeum Ziemi Miechowskiej, a następnie stanęła na korytarzach Szkoły Podstawowej nr 2 w Miechowie. Kolejnym miejscem, do którego zawitała, było Centrum Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i Ich Rodzin w Strzeżowie Drugim. Na końcu swojej wędrówki wystawa plenerowa na ponad dwa miesiące stanęła na miechowskim rynku, aby przybliżyć tematykę wybuchu, przebieg i skutki bitwy, która toczyła się na ulicach Miechowa.

Wystawa w ciekawy sposób prowadzi odbiorcę przez wydarzenia związane z Bitwą Miechowską. Fakty historyczne, stare fotografie oraz różne ciekawostki są niezwykle atrakcyjne dla odbiorcy w każdym wieku i będącego na różnym poziomie znajomości historii. Wiedza na temat wydarzeń związanych z bitwą miechowską nie jest powszechnie znana ogółowi mieszkańców naszej małej ojczyzny, dlatego chcieliśmy aby wystawa była plenerowa i dostępna dla każdego mieszkańca.

W ramach projektu, 17 lutego 2023 r. odbyły się również prelekcje:

“Krynoliną i krzyżykiem. Kobieca odsłona powstania styczniowego” – Sylwia Dziuba, pracownik Muzeum Ziemi Miechowskiej, magister historii, kuratorka wielu wystaw i scenariuszy do ekspozycji muzealnych.
“Powstańcy styczniowi ojcowskiego oddziału. Skład społeczny oraz pochodzenie stanowe żołnierzy Kurowskiego” – Marcin Florek – Dyrektor Muzeum Ziemi Miechowskiej. Absolwent historii na uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Uczestnik wielu projektów muzealnych, autor tekstów i współautor wystaw muzealnych.


Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się na temat wydarzeń z okresu powstania, poznać sposób walki ówczesnych oddziałów powstańczych, poczuć klimat obozu ojcowskiego, przejść szlakiem powstańców z oddziału Apolinarego Kurowskiego z Ojcowa do Miechowa, dowiedzieć się jak dzielnie walczyli młodzi uczniowie i studenci, z Krakowa i nie tylko, przelewając krew na miechowskich ulicach, to my dziś chcemy Cię zaprosić w podróż w czasie.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematem Powstania Styczniowego na miechowski rynek.

Zachęcamy również do nabycia folderu, który jest rozszerzeniem tej tematyki. A takie darmowe egzemplarze znajdują się w biblioteczkach plenerowych w Parku Miejskim, Biskupicach i Jaksicach oraz w Otwartej Biblioteczki, która znajduje się w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Miechowie.

Dofinansowano ze środków Biura “Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego “Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Gminy Miechów.