Przejdź do treści

Kreatywna Młodzież

Młodzież

Kreatywna młodzież

Spotkanie z wolontariuszami, wraz z podziękowaniami i wspólnym świętowaniem Dnia Wolontariusza. Tym razem odbyło się w obecności Dariusza Marczewskiego – Burmistrza Gminy i Miasta Miechów, na miechowskiej kręgielni. Zostały wręczone nagrody i upominki dla każdego zaangażowanego wolontariusza, w minionym roku.

Wolontariat wśród młodzieży to coś, co chcemy promować i nagradzać. Podczas Festiwalu Książki w Miechowie, do pomocy zgłosiło się 24 wolontariuszy, bez których to wydarzenie nie mogłoby się udać. Ci wspaniali młodzi ludzie niestrudzenie pomagali gościom, wystawcom i autorom dotrzeć na wyznaczone miejsce, obsługiwali stoiska, rozstawiali stoliki a także wykonywali dziesiątki innych drobnych prac, które wynikły z zaistniałej potrzeby. Stworzyliśmy świetną grupę młodych ludzi, którym serdecznie dziękujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych przedsięwzięciach.

Festiwal Książki Miechów to przestrzeń do rozwoju swoich umiejętności dla młodych ludzi. To tutaj można było spotkać autorów książek i porozmawiać z nimi o twórczości. Podczas tego wydarzenia odbył się panel dyskusyjny, w którym udział wzięli młodzi twórcy i rozmawiali o tym, czym się zajmują, czyli dziennikarstwie i pisaniu tekstów sprzedażowych. A Joanna Misiak, młoda dziennikarka przeprowadziła spotkanie autorskie z gościem specjalnym festiwalu – Mariuszem Szczygłem.

Konkurs literacki dla młodzieży szkolnej, w dwóch tematach: “Przeprowadź wywiad ze swoim ulubionym bohaterem literackim” oraz napisz opowiadanie twórcze “I jak tu żyć? Maciej Miechowita w globalnej wiosce XXI wieku”. Konkursy miały na celu wyłonienie młodzieży utalentowanej dziennikarsko i literacko. Zostały także przeprowadzone warsztaty dla młodzieży, która chce w przyszłości napisać i wydać książkę.

Rajd rowerowy na orientację – to jedna z propozycji, jakie przygotowaliśmy dla młodzieży w wakacyjnym projekcie “Atrakcje na wakacje“, który był dofinansowany ze środków Gminy Miechów. Młodzież miała do wyboru dwie trasy: czerwoną i zieloną i na podstawie mapy mieli pokonać około 14 km trasę, zaliczając kilka punków pomiarowych. Po zakończeniu rajdu odbyły się warsztaty rowerowe oraz wspólny grill z kiełbaskami.

Wystawa plenerowa “Niespełnione nadziej, utracone szanse”, dotycząca Bitwy Miechowskiej podczas Powstania Styczniowego, jest skierowana dla odbiorcy w każdym wieku. Przygotowana jest prostym językiem, zawierająca wiele grafik i zdjęć. W ciekawy sposób zabiera odbiorcę do roku 1863 r., aby mógł wczuć się w rolę ówczesnych Polaków. Jednym z miejsc do którego dotrze wystawa jest Szkoła Podstawowa nr 2 w Miechowie, gdzie wystawa będzie gościć 3 tygodnie, aby młodzież ucząca się w 7 i 8 klasach mogła bliżej poznać czasy Powstania Styczniowego.

Projekt Inicjatyw Lokalnych KULTURALNY MIECHÓW realizowany przez Centrum Kultury i Sportu w Miechowie. Nasz projekt uzyskał pozytywną opinię i był realizowany od sierpnia do listopada 2022 roku. “Młody Miechów. Inicjujesz – decydujesz – działasz!“. Celem projektu było nawiązanie współpracy z młodzieżą, poznanie ich potrzeb oraz stworzenie przestrzeni do ich rozwoju, poprzez systematyczne spotkania z młodzieżą, o różniej tematyce.

Proponowane tematy działań z młodzieżą:

1. Zajęcia kulinarne

2. Rękodzieło, opcje dla dziewczyn i chłopców: malowanie artystyczne na jeansach lub torbach bawełnianych, szydełkowanie oraz modelarstwo (składanie modeli)

3. Moda i uroda, praca ze stylistką, oraz kosmetyczką

4. Radzenie sobie ze stresem, metody relaksacji

5. Wystąpienia publiczne, sztuki teatralne i skecze kabaretowe

Przeprowadziliśmy rekrutację oraz 2 spotkania integracyjne. Łącznie w projekcie wzięło udział ponad 20 osób w wieku 13-17 lat.

Młodzież do realizacji wybrała tematy:

Zajęcia kulinarne podczas których wspólnie robiliśmy kebaby, gofry oraz drożdżowe wypieki. Rękodzieło – powstały piękne dyniowe kompozycje kwiatowe, karmniki dla ptaków oraz lampiony. Odbyły się również zajęcia ze stylistką mody oraz stylistką paznokci.

Dopuszczaliśmy także inne rozwiązania, które zostaną zaproponowane przez młodzież, również wykraczające poza ramy czasowe zaplanowane w projekcie. Tak też się stało. Młodzież zdecydowała o organizacji dnia gier zręcznościowych i logicznych. Odwiedziliśmy zaprzyjaźnioną Kawiarnię “Kremocafe” i popróbowaliśmy ich specjałów, a także skorzystaliśmy z zaproszenia pracowników Centrum Kultury i Sportu w Miechowie i zorganizowaliśmy rozgrywki na kręgielni.

To nie wszystko co zrobiliśmy. Chcemy stworzyć przestrzeń i pomóc rozwijać się młodym ludziom. Zależy nam, aby młodzież poznała swoje atuty i w umiejętny sposób je potrafiła wykorzystać.

Włączając się w Europejski Tydzień Sportu – Turniej miast i gmin w którym gmina Miechów zajęła bardzo wysokie 2 miejsce w Małopolsce i 7 w kraju, zorganizowaliśmy Dzień Sportu, w którym licznie uczestniczyła miechowska młodzież. Odbył się trening siłowy, fitness i spróbowaliśmy własnych sił w Teście Coopera.

Latem realizowaliśmy projekt pn. “Moc atrakcji podczas wakacji” finansowany ze środków Gminy Miechów. Projekt skierowany był dla dzieci i młodzieży. Polegał na przeprowadzeniu warsztatów z dziećmi i młodzieżą z terenów wiejskich Gminy Miechów, w trzech
tematach:

  1. Zajęcia kulinarne dla dzieci i młodzieży
  2. Bukiety z kwiatów i ziół
  3. Zajęcia artystyczne

Kolejny projekt, w którym wzięła udział młodzież i dorośli to “Lato w formie“. Projekt finansowany ze środków Gminy Miechów. Polegał na organizacji zajęć fitness w Parku Miejskim w Miechowie. Zajęcia odbywały się w każdą środę o godzinie 18.30.