Przejdź do treści

Festiwal Książki. Podsumowanie

W dniach 6-7 października odbył się pierwszy Miechowski Festiwal Książki. Było to wydarzenie kulturalne, skierowane do miłośników książek. Zgromadził ludzi w każdym wieku i z różnych części świata.

Zorganizowane zostały spotkania z autorami oraz innymi osobami związanymi z książkami (początkujących dziennikarzy, autorów i poetów, osoby promujące czytelnictwo, recenzentów), targi książki, zajęcia i warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, gra terenowa, wymiana książek i wiele innych atrakcji.

Nie obyło się bez spotkań autorskich z takimi gwiazdami jak: Mariusz Szczygieł (reporter, felietonista), Joanna Kuciel-Frydryszak (autorka bestselleru „Chłopki”), Przemysław Żarski (autor kryminałów), Ewelina Karpińska-Morek (dziennikarka, autorka książek dokumentalnych), Nathalie K. Flower (autorka książek dla kobiet). Wykład na temat tłumaczeń dzieła Macieja Miechowity „Kronika Polaków” wygłosił ks. Michał Cichoń. Ciekawym aspektem festiwalu była wystawa reportażysty Patryka Bułhaka wraz ze spotkaniem autorskim.

Przez cały dzień prowadzone były rozmowy z zaproszonymi gośćmi i poruszane ciekawe tematy, takie jak: promocja czytelnictwa, pisanie mądrych bajek dla dzieci i co one wnoszą w wychowanie młodego pokolenia, tolerancja i empatia wobec innych, o rozwoju młodych ludzi w kierunku dziennikarstwa, twórczość lokalnych seniorów, jak napisać i samodzielnie wydać książkę.

W jednym z paneli dyskusyjnych przed mikrofonami zasiedli lokalni seniorzy: Krystyna Ćwiklińska, Bogda Piekara i Maria Skowron. Temat rozmowy „Pisać można w każdym wieku. Spotkanie z twórczymi seniorami”. Wszystkie panie opowiedziały swoje historie oraz zaprezentowały swoją twórczość. Wieczorem odbyła się recytacja wierszy miechowskich poetów, której przewodniczyła Krystyna Gamrat, a do wspomnianych wyżej Pań dołączył jeszcze Julian Jasiński. Wiersze były tak piękne i wzruszające, że wywołały wiele łez wzruszenia wśród publiczności.

Festiwal Książki to wydarzenie, które miało na celu promocję czytelnictwa, lokalnych autorów i twórców a także promocję Miechowa i jego walorów turystycznych i rekreacyjnych.

A tak po wydarzeniu pisali na swoich profilach wystawcy:

– Genialne wydarzenie! Świetnie zorganizowane. Zebrali w jednym miejscu pisarzy, wydawców, czytelników oraz ludzi zaangażowanych w działania lokalne. Po prostu pięknie! – Katarzyna Bieńkowska, autorka i promotorka książek.

Było niezwykle miło gościć w Miechowie i spotkać się z tamtejszymi mieszkańcami oraz innymi autorami – Maks Dieter, pisarz

Małe miasteczko a tak dużo osób zainteresowanych literaturą i czytelnictwem. To bardzo budujące – Marek Wnukowski, autor bajek dla dzieci

Wspaniała inicjatywa. Pierwszy raz odbył się w Miechowie Festiwal Książki. Cieszę się, że mogłam w nim uczestniczyć i poznać młodych twórców. Agnieszka Ścigaj, Poseł na Sejm RP

Jeśli tak ma wyglądać inicjatywa lokalna to jestem dumna i szczęśliwa, że mogę być jej częścią – Katarzyna Surzyn, lokalny twórca rękodzieła

Było to wydarzenie zorganizowane przez naszą fundację przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Gminy Miechów, Gminy Gołcza i Gminy Słaboszów.

Wszystkim, którzy się włączyli w organizację festiwalu jeszcze raz serdecznie dziękujemy!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *