Przejdź do treści

Dzień Ziemi w Biskupicach

W dniu 2 maja 2022 roku w Świetlicy Wiejskiej w Biskupicach odbył się zorganizowany przez Fundację Stawiamy na Rozwój oraz przy wsparciu finansowym Gminy Miechów- Dzień Ziemi.

Degustacja Ziół

Zioła to cenny skarb dający organizmowi wiele cennych składników, ale… należy znać zioła, wiedzieć co z nimi robić i jak je przechowywać. Jedne zioła ładnie pachną, inne mniej, jeszcze inne są bardzo dobre a z kolei inne nie należą do najsmaczniejszych.

Podczas degustacji mieliśmy okazję poznać przeznaczenie niektórych ziół i ich spróbować. Zdecydowanym faworytem, zwłaszcza u najbardziej wyczulonej na smak grupy – wygrywała malina.

Wymiana sadzonkami

Podczas Dnia Ziemi wymieniliśmy się sadzonkami i nasionami roślin, zarówno doniczkowymi jak i do zasadzenia w ogrodzie. Pomidory, truskawki, dynie, koperek i wiele innych warzyw…. różne rodzaje kwiatów – z pewnością wyrosną piękne i wydadzą wspaniałe owoce.

A ile było przy tym porad co do hodowli i pielęgnacji…

Kule kwietne

Dla dzieci świetną nauką poprzez praktykę było robienie kul kwietnych. Pomieszanie ziemi i nasion kwiatów miododajnych to mieszanka wybuchowa. W taki sposób właśnie powstają kula (bomby) kwietne, które potem dzieci rzucały w wole przestrzenie i po kilka dniach już wyrosły piękne kępy roślin a w perspektywie łąka kwietna.

Techniki mieszania były różne, na tzw. “wulkan” albo “ciasto na makaron”… Zwał jak chciał, ale posiane nasiona są dodatkowym powodem alby spotykać się częściej przy świetlicy i sprawdzać, czy kwiaty już zakwitły.


Hotele dla pszczół

Poprzez niszczenie przestrzeni życiowych owadów, stosowanie środków owadobójczych oraz ochrony roślin w rolnictwie, ekosystemy są stale zagrożone. Skutki zmian klimatycznych, susze i silne opady deszczu nie pomagają pszczołom, zwłaszcza tym dziko żyjącym pszczołom murarkom. Dlatego na świetlicy wiejskiej w Biskupicach wspólnie z dziećmi zawiesiliśmy na ścianie dwa hotele dla owadów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *