Przejdź do treści

2. Festiwal Książki Miechów

W weekend 11-13 października miechowskie Zabudowania Poklasztorne wypełniły się pisarzami, twórcami oraz czytelnikami, do tego podpisywanie książek, panele tematyczne i warsztaty. To właśnie w ten październikowy weekend odbył się 2. Festiwal Książki Miechów.

Na pierwszy dzień festiwalu organizatorzy zaplanowali ucztę dla ucha, czyli muzykę w wykonaniu lokalnych twórców takich jak Magdalena Pilawska czy Julia i Mirosław Dróżdż oraz zespołu Stondwave. To również w tym dniu zostały rozdane nagrody dla zwycięzców konkursów. W piątek festiwal odbywał się w Miechowskim Domu Kultury.

Z kolei na drugi i trzeci dzień wydarzenie przeniosło się do Zabudowań Poklasztornych tzw. Pustek oraz Galerii „U Jaksy”. To właśnie tam odbyły się spotkania autorskie, panele tematyczne oraz warsztaty.

W sobotę nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy plenerowej “Jak zachować nadzieję w czasach niepokoju. 2024 Rokiem Czesława Miłosza”.

Wystawa została przygotowana przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Nr 1 w Miechowie.

Pustki w tych dniach stały się rajem dla miłośników książek i nie tylko. W sobotę można było spotkać znanych autorów takich jak Jakub Małecki, autor „Dygotu”, „Rdzy” oraz wydanego w tym roku „Korowodu”, Hanka Saqib, podróżniczka, Ewelina Karpińska – Morek, która przyzwyczaiła nas do literatury historycznej, a w podczas tegorocznej edycji festiwalu zadebiutowała w roli autorki książki skierowanej dla młodzieży. Premierę swoich książek w tym dniu miała również Natalia Kwiatkowska oraz Elżbieta Stępień. W tym dniu spotkanie autorskie miała także Magda Stachula – prekursorka gatunku „domestic noir” w Polsce. Nie zabrakło elementów poezji, którą na scenie zaprezentowały Krystyna Ćwiklińska i Monika Orman w towarzystwie Sylwii Zawalskiej.

Miłośnicy literatury fantasy oraz horroru mogli spotkać się z twórcami tych gatunków literackich w bardzo klimatycznym miejscu – w oryginalnych, zbudowanych z kamienia i gotyckiej cegły, podziemiach Galerii „U Jaksy”. Również w niedzielę odbyły się w galerii dwa spotkania autorskie z Krystyną Olchawą oraz Olgerdem Dziechciarzem.

W niedzielę młode pokolenie będzie reprezentowała Weronika Ancerowicz od której można było nabyć przedpremierowo najnowszą książkę, zdobyć autograf czy też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Literatura Weroniki Ancerowicz należy do gatunku Yang Adult, która porusza tematy pierwszej miłości, konfliktów rodzinnych, przyjaźni, osobistych dylematów, a także trudniejszych kwestii społecznych i psychologicznych. Autorka stawia na autentyczność emocji i realistyczne przedstawienie świata widzianego oczami młodych ludzi. Tym samym nie unika trudnych czy kontrowersyjnych tematów, a to wszystko sprawia, że książki są atrakcyjne nie tylko dla młodzieży, ale i dla szerokiego grona odbiorców. Autorka przyciągnęła bardzo dużo młodych czytelników. Spotkanie to odbyło się dzięki wsparciu finansowemu Gminy Miechów.

Tego dnia miłośnicy czytania mieli możliwość spotkania się z Przemysławem Dudą, lekarzem medycyny, który hobbistycznie stał się autorem sagi “Kronika szarego Człowieka” a także wraz z Marcelem Mossem – autorem bestsellerowych powieści kryminalnych i thrillerów psychologicznych, oraz ponad pięćdziesięciu innych autorów. To również w tym dniu na scenie spotkały się promotorki czytelnictwa: Katarzyna Bieńkowska (Poligon Domowy), Iga i Kamila Pierzchała (znaciskiemnaszczescie.pl), Basia Płaza (krakowskieczytanie), przedstawicielki Pi razy Książki, Okiem Very – aby porozmawiać na temat “Jak bookstagram może kreować trendy literackie”.

Nie zabrakło również autorów prowadzących badania historyczne czy też naukowe. Ciekawostki na temat samego Miechowa i toczących się w nim wydarzeń opowiedział historyk Sebastian Filus a także ks. prałat dr Jerzy Bielecki. A Gościem specjalnym wydarzenia była Mistrzyni Świata w karate – Wiktoria Filus.

Bogaty program wydarzeń towarzyszących skierowany był do szerokiej publiczności – zarówno do miłośników popularnych gatunków literackich jak i koneserów literatury ambitnej. Na terenie Festiwalu Książki odbywały się m.in. warsztaty dla dzieci i młodzieży takie jak malowanie kamyczków z postaciami z bajek, tworzenie linorytów, a dla nieco starszych dzieci gra terenowa “Witajcie w naszej bajcie” lub warsztaty literackie. A rodzice małych dzieci i nastolatków mogli uczestniczyć w specjalnych warsztatach dla rodziców.

Szczegóły wydarzenia znajdują się na stronie internetowej festiwalmiechow.pl

Festiwal Książki realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim Partnerom wydarzenia, Wolontariuszom i wszystkich osobom, które zechciały poświęcić swój czas, aby uczestniczyć w Festiwalu Książki Miechów 2024.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *