Przejdź do treści

Pomoc Ukrainie

Z końcem lutego 2022 roku stało się coś, na co nie byliśmy przygotowani – bo jak można być kiedykolwiek przygotowanym na wojnę. Wojnę na Ukrainie – naszego bezpośredniego sąsiada.

Do naszego kraju, powiatu i gminy przyjechało bardzo dużo ludzi, którzy uciekali przed wojną. Początkowo był chaos. Zupełnie przypadkowe osoby pojawiły się w naszym otoczeniu. Trudno było się odnaleźć nam, a przecież konflikt nie dotyczył nas bezpośrednio. To możemy sobie wyobrazić jak czuli się ludzie, którzy musieli uciekać ze swojego domu, zostawiając wszystko co tam mieli i zabierając ze sobą jedynie rzeczy, które zmieścili do walizki.

Wtedy potrzebna była pomoc. Pomoc z organizacji. Pomoc w porozumiewaniu się. Pomoc materialna, fizyczna i zapewniająca wsparcie psychiczne.

Przyłączyliśmy się do tej pomocy, jaką niosła Gmina Miechów uchodźcom z Ukrainy. Najpierw zbieraliśmy, segregowaliśmy i pakowaliśmy paczki żywnościowe i chemiczne, które zostały wysłane bezpośrednio na Ukrainę. Potem zbieraliśmy i segregowaliśmy ubrania, buty i inne potrzebne rzeczy dla osób, które zamieszkały w Miechowie i okolicy. A kolejnym etapem była integracja i zapewnienie wsparcia naszym gościom.

Prowadziliśmy zajęcia dla dzieci i młodzieży Ukraińskiej. Były to zajęcia plastyczne, warsztaty twórcze i integracyjne. Odbyło się kilka spotkań, na których się poznaliśmy a w dalszej perspektywie bardzo polubiliśmy a nawet zaprzyjaźniliśmy się. Chociaż część osób już wróciło na Ukrainę do swoich domów to w naszej pamięci zawsze pozostaną. Mamy nadzieję, że czuli się w Polsce dobrze i będą nas dobrze wspominać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *